
Tross en produksjon som teller kun tre kortfilmer regnes Suzie Templeton blant de store mestere innen moderne dukkefilm. Mest kjent er hun for sin versjon av Prokofievs Peter og Ulven, som ga henne en Oscar for beste animerte kortfilm i 2008. Filmen vakte oppsikt for sin banebrytende blanding av analog stop-motion og ny digital teknologi i samspill med vakker, klassisk musikk. I Norge vakte filmen også stor oppmerksomhet grunnet det norske produksjonsselskapet Storm Studios medvirkning. Selskapet gjorde store deler av etterarbeidet på filmen, og som medprodusent har de også eierskap i filmens Oscarstatuett.
I en eksklusiv event lørdag 12. november har du nå muligheten til å møte Suzie Templeton i samtale med vår egen norske animasjonekspert, Gunnar Strøm. Som del av dette arrangementet inngår også visning av alle filmene til Templeton.
Gunnar Strøm er the Grand Old Man innen norsk animasjon. Han startet den første animasjonsutdanningen i Norge på Høgskulen i Volda, og fikk i oktober i år Aamot-statuetten for sitt livslange arbeid med animasjon og film.
Les mer om Suzie Templeton her
Suzie Templeton samtale og retrospektiv | Lørdag 12. | 16.00 | Fredrikstad Kino

